středa 24. září 2014

ZMĚNY V KLIMATU PLANETY

 Varování (nejen) pro USA: Jak globální změna klimatu postihuje zemi
 
11.5.2014 - Jan Miklín
Američtí vědci představili novou studii, v níž hodnotí změny klimatu v USA. Jejich důsledky pociťují obyvatelé ve všech koutech, ať už jde o nedostatek vody v suchých oblastech, častější přívalové deště v regionech vlhčích nebo rozsáhlejší požáry
 
Větší mimosoustavové jednotky než den se používají např. v kalendáři. Nejsou však již definovány jednoznačně:
Klimatické změny, kdysi považované za záležitost vzdálené budoucnosti, se najednou dotýkají naší současnosti,“ uvádějí vědci. „Léta jsou delší a teplejší, vlny veder trvají déle, než kdy který žijící Američan zažil,“ pokračuje zpráva. „Lidé sami pozorují změny v délce a průběhu alergických sezon, v době květu rostlin na svých zahrádkách či ptačích druzích, které mohou pozorovat v okolí svých domovů.“ A to jde v průměru o změny o necelý 1 °C, modely na následující desetiletí předpovídají vzrůst teplot až čtyřnásobný.
 
Hurikány v New Yorku, sucho v Texasu
 
Oblíbená mediální zkratka „globální oteplování“ problém nevystihuje přesně. Na většině míst teplota stoupá, hlavní jsou ale právě změny klimatu, ať už jde o úhrny či rozložení srážek či další vzory počasí. Vědecká zpráva podrobně rozebírá, jaké klima mohou očekávat jednotlivé americké oblasti.
 
Zatímco je málo míst může počítat s klimatem nezměněným, většina bude zasažena výrazně. Například tající ledovce a permafrost na Aljašce spolu s bouřemi erodujícími pobřeží doslova vyhánějí mnohá města a vesnice z pobřeží dále do vnitrozemí. Severovýchod USA zase bude stále častěji postihován přívalovými srážkami a katastrofy jako hurikán Sandy budou přicházet stále častěji.
 
Hlavním problémem amerického jihozápadu bude naopak sucho. „Dosud známá sucha byly jen slabou předzvěstí toho, co obyvatele těchto států čeká,“ varuje zpráva a dodává, že „nedostatek vody bude mít za následek doslova boj o vodu mezi zemědělci, energetiky i obyvateli měst.“
 
Změna klimatu může přinést i pozitivní efekty – například delší vegetační sezónu pro pěstování obilovin či prodloužení plavební sezóny na jezerech. Pozitiva však budou jen krátkodobá, a hlavně několikanásobně vyvážená změnami negativními./http://www.stoplusjednicka.cz/
 
ČESKO 
postihuje změna klimatu už od prvopočátku změny a posunu osy Země od roku 2010. Jen stačí si vzpomenout velké a časté povodně, velké množství náhlých, přívalových dešťů a také zvýšené teploty v letních měsícíh na celém území republiky, ale snad jednou z nejmarkantnější oblastí se stalo okolí města Vsetín, protože z něj pocházím mohu směle říci, že jeho průměrná teplota před rokem 2010 v letních měsících bývala kolem 26 stupňů Celsia, ale od roku 2010 se velmi razantně zvýšila teplota na 30 až 32 stupňů (měřeno v centru měta Vsetín), mohu tedy říci,že posunem osy planety Země došlo k velmi rychlému nárůstu teplot a změně klimatických podmínek, které při delší době zcela jistě změní nejen rostliny, ale také poměr a typ zvířat v naší oblasti.Dá se říci,že podnebí spíše připomíná tropické pásmo, než mírné pásmo, v němž se polohou naše oblast nalézá./M.Abha/
 
ANTARKTIDA
NASA: Roztál rekordně velký kus grónského ledovce
V Grónsku tento měsíc roztál nezvykle velký kus ledu, uvedla americká Národní agentura pro letectví a kosmonautiku (NASA). „Bezprecedentní“ tání postihlo největší oblast za tři dekády satelitních pozorování a zasáhlo i nejchladnější a nejvyšší místo v Grónsku Summit station, doplnila stanice BBC.
„Když vidíme tání v místech, kde nebylo přinejmenším delší dobu, ptáme se, co se děje. Je to veliký signál, jehož význam budeme zkoumat v příštích letech,“ prohlásil zástupce NASA Waleed Abdalati. Dodal, že není jasné, zda je to přirozený proces, anebo je tání důsledkem lidské činnosti.
 
Každé léto taje asi polovina grónských ledovců, letos je však tání svojí rychlostí a rozsahem výjimečné. Jen mezi 8. a 12. červencem se zvětšila oblast tajícího ledu ze 40 na 97 procent. Tání do nějaké míry tedy postihlo téměř celou ledovou pokrývku Grónska.Už minulý týden informovala agentura AP, že od největšího ledovce v Grónsku, Petermannova, se odtrhl obrovitý kus o velikosti zhruba dvou newyorských Manhattanů.
Mezitím už led v Grónsku začal znovu zamrzat.
 
Zatím největší tání za posledních 30 let bylo zaznamenáno na 55 procentech ledové plochy Grónska. Je také patrné, že led na nejvyšším vrcholu tál i v roce 1889. /http://www.novinky.cz/
 

Žádné komentáře:

Okomentovat